Pogoń

        Nasz niezastąpiony, onegdaj prezes, a obecnie viceprezes, Pan Jerzy Murzyło, ma wspaniały pomysł na niezbyt odległą przyszłość. Jak większość z nas wie, trwa modernizacja  stadionu Pogoni Szczecin.
A kto wie, że w naszym niezapomnianym Lwowie, od 1907 roku działa klub sportowy o bliżniaczej nazwie LKS Pogoń? Spróbujmy więc, z okazji otwarcia w naszym pięknym Szczecinie nowoczesnego stadionu, zorganizować
sentymentalno-nostalgiczny towarzyski sparing dwóch piłkarskich klubów:

MKS Pogoń Szczecin vs. LKS Pogoń Lwów!

Czyż nie jest to wspaniała, symboliczna, wiekopomna i sportowa idea?

Lipiec 2020

        W sobotę, 11 lipca uczcimy, jak co roku, najważniejszą dla nas Kresowian Rocznicę Rzezi Wołyńskiej.
Początek: o godz. 9.30 msza święta w Szkołach Salezjańskich na ul. Ku Słońcu 124 w Szczecinie (Uwaga: nie na Jana Bosko!).
Następnie: wspólny przemarsz/procesja (przez bramę cmentarza Centralnego nr 5) pod pomnik.
Na koniec: od godz. 11 tej: uroczystości rocznicowe pod pomnikiem
Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1943 – 1947, oczywiście już
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH HISTORIĄ POLSKICH KRESÓW I KRESOWIAKÓW.

Lipiec 2020

        W czwartek 2 lipca odbyło się, jak co roku, na skwerku przy ulicy Taczaka, plenerowe spotkanie dla uczczenia rocznicy  przejęcia przez polską administrację władzy w Szczecinie (5. lipca 1945).

Oto kilka migawek z przesympatycznej imprezy:

Maj 2020

        W obliczu stopniowego łagodzenia przez rząd RP restrykcji związanych z pandemią, w piątek 15 maja odbyło się w Nowogardzie (gościnnie u naszego Ks. Kazimierza) spotkanie organizacyjne niedawno sformowanego zarządu Stowarzyszenia. Przydzieliliśmy funkcje V-ce Prezesa, Skarbnika i Sekretarza III Kadencji. Omówiliśmy bieżące sprawy i plan dalszych działań w obliczu zagrożenia koronawirusem.

Marzec 2020

        6 marca przeprowadziliśmy w Klubie Garnizonowym w Szczecinie wybory Zarządu Stowarzyszenia na III Kadencję (2020-2023). Prezesem ustanowiliśmy Ks. Kanonika Kazimierza Łukjaniuka. Dalsze plany krzyżuje nam w znaczącym stopniu nieszczęsny koronawirus.
Wszystkim członkom i sympatykom życzymy zdrowia, znów będzie pięknie i normalnie.
Pozdrawiamy

Lipiec 2019

        11 lipca, pod pomnikiem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyły się uroczystości dla uczczenia 76. rocznicy Rzezi Wołyńskiej:

Czerwiec 2019

        W dniach od 6 do 14 czerwca odbyliśmy niezapomnianą, nostalgiczną, dziewięciodniową wycieczkę/pielgrzymkę na nasze południowe Kresy, czyli dzisiejszą zachodnią Ukrainę. Jak zwał, tak zwał, my mamy co wspominać. Oto kilka migawek z naszej wyprawy:
Jedno jest pewne: było warto! Chociażby dla takich oto wspomnień:

Luty 2019

        Jako Stowarzyszenie jesteśmy bardzo dumni, że naszym wysiłkiem, przy finansowym wsparciu Szczecińskiego IPN, doprowadziliśmy do zbudowania, i ostatecznie, w dniu 9 lutego 2019, do odsłonięcia na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, jakże pięknego i ważnego dla nas Kresowian, pomnika Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1943 – 1947:
A tutaj skrócona historia naszych starań o pomnik.