Lipiec 2021

      Na 10 lipca zaplanowano, jak co roku, uroczystości związane z Rocznicą Rzezi Wołyńskiej.
Najpierw, o 10.30, w kościele Salezjanów na ul. Ku Słońcu odprawiona zostanie specjalna Msza Święta.
Następnie o 12.00, pod pomnikiem Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1943 – 1947 rozpoczną się oficjalne obchody z udziałem WP i IPN.
      Zapraszamy serdecznie.

Czerwiec 2021

     23.06. o godzinie 17.00, w świetlicy parafii świętego Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha 9 w Szczecinie odbyło się Walne Zebranie członków naszego Stowarzyszenia.
Przedstawiono na nim sprawozdania z działalności Stowarzyszenia w 2020 r, omówiono bieżące wolne wnioski członków i podjęto stosowne uchwały.

Kwiecień 2021

      Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 18 kwietnia 2021 r. do wieczności odszedł Pan Wacław Stankiewicz, przyjaciel Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć.
Pan Stankiewicz Urodził się 17 kwietnia 1929 r. na Wołyniu, w kolonii Michałówka, niedaleko Szumska. Jako kilkunastoletni chłopiec przeżył napaść banderowców z UPA, jednakże siedemnaście osób z najbliższej rodziny śp. Pana Wacława nie przeżyła mordów ukraińskich nacjonalistów. Z domu rodzinnego wyniósł patriotyzm i poszanowanie do tradycji i kultury narodu polskiego. Po II wojnie światowej skazany został na dwa lata przymusowych prac w kopalniach Dolnego Śląska. Pisał liczne artykuły dotyczące historii Kresów, dziejów Wołynia. Publikował na łamach kwartalników “Wołyń Bliżej” i “Wołyń i Polesie”, korespondował z Ewą Siemaszko, zajmującą się ludobójstwem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Wydał m.in. tomik poezji “Płomienie Wołynia” a także powieść w “Miłość nie ma wymiaru”.
Uroczystości pogrzebowe: poniedziałek, 26 kwietnia 2021 r. – Msza św., godz. 11:00, Kościół św. Stanisława Kostki. Godz. 13:00 – główna kaplica na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie.

Styczeń 2021

        W sobotę, 16 stycznia zmarł nasz nieodżałowany kolega Jerzy Mużyło.

Pogrzeb Jerzego odbył się 23 stycznia w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba i na Cmentarzu Centralnym.

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Z wielkim żalem pożegnaliśmy wspaniałego Przyjaciela.
Cześć Jego pamięci!

Pogoń

        Nasz niezastąpiony wiceprezes Jerzy, wraz z paroma członkami zarządu, w szczególności z Maćkiem Miciakiem wpadli na wspaniały pomysł na niezbyt odległą przyszłość. Jak w większości wiemy, trwa modernizacja  stadionu Pogoni Szczecin. A kto wie, że w naszym niezapomnianym Lwowie, od 1907 roku działa klub sportowy o bliźniaczej nazwie LKS Pogoń i że nawet teraz grają w nim zamieszkujący Lwów Polacy? Spróbujmy więc, z okazji otwarcia w Szczecinie nowoczesnego stadionu, zorganizować sentymentalno-nostalgiczny towarzyski sparing dwóch piłkarskich klubów:
LKS Pogoń Lwów vs. MKS Pogoń Szczecin!

Czyż nie jest to wspaniała, symboliczna, wiekopomna i sportowa idea?

Lipiec 2020

        W sobotę, 11 lipca uczciliśmy, jak co roku, najważniejszą dla nas Kresowian Rocznicę Rzezi Wołyńskiej.
O godz. 9.30 w Kościele Rektoralnym przy Szkołach Salezjańskich odprawiona została msza święta. Następnie, po wspólnym przemarszu pod pomnik Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1943 – 1947, począwszy od godz. 11 tej odbyły się uroczystości rocznicowe.

Lipiec 2020

        W czwartek 2 lipca odbyło się, jak co roku, na skwerku przy ulicy Taczaka, plenerowe spotkanie dla uczczenia rocznicy  przejęcia przez polską administrację władzy w Szczecinie (5. lipca 1945).

Oto kilka migawek z przesympatycznej imprezy:

Maj 2020

        W obliczu stopniowego łagodzenia przez rząd RP restrykcji związanych z pandemią, w piątek 15 maja odbyło się w Nowogardzie (gościnnie u naszego Ks. Kazimierza) spotkanie organizacyjne niedawno sformowanego zarządu Stowarzyszenia. Przydzieliliśmy funkcje V-ce Prezesa, Skarbnika i Sekretarza III Kadencji. Omówiliśmy bieżące sprawy i plan dalszych działań w obliczu zagrożenia koronawirusem.

Marzec 2020

        6 marca przeprowadziliśmy w Klubie Garnizonowym w Szczecinie wybory Zarządu Stowarzyszenia na III Kadencję (2020-2023). Prezesem ustanowiliśmy Ks. Kanonika Kazimierza Łukjaniuka. Dalsze plany krzyżuje nam w znaczącym stopniu nieszczęsny koronawirus.
Wszystkim członkom i sympatykom życzymy zdrowia, znów będzie pięknie i normalnie.
Pozdrawiamy

Lipiec 2019

        11 lipca, pod pomnikiem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyły się uroczystości dla uczczenia 76. rocznicy Rzezi Wołyńskiej:

Czerwiec 2019

        W dniach od 6 do 14 czerwca odbyliśmy niezapomnianą, nostalgiczną, dziewięciodniową wycieczkę/pielgrzymkę na nasze południowe Kresy, czyli dzisiejszą zachodnią Ukrainę. Jak zwał, tak zwał, my mamy co wspominać. Oto kilka migawek z naszej wyprawy:
Jedno jest pewne: było warto! Chociażby dla takich oto wspomnień:

Luty 2019

        Jako Stowarzyszenie jesteśmy bardzo dumni, że naszym wysiłkiem, przy finansowym wsparciu Szczecińskiego IPN, doprowadziliśmy do zbudowania, i ostatecznie, w dniu 9 lutego 2019, do odsłonięcia na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, jakże pięknego i ważnego dla nas Kresowian, pomnika Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1943 – 1947:
A tutaj skrócona historia naszych starań o pomnik.